Однією з найпоширеніших помилок у веб-аналітиці з якими ми стикаємось це неправильне відслідковування цілей в Google analytics або ж їх повна відсутність. Тому зважаючи на те, що у багатьох власників є сайт з підключеною аналітикою, але немає налаштованих цілей і на поширеність такої ситуації ми покажемо як налаштувати цілі самостійно без залучення програмістів. Для цього нам потрібно буде інструмент Google Tag manager, а також для зручності використовуватимемо розширення для Chrome GTM Sonar. Це розширення дозволяє одразу підхоплювати елементи до яких можна буде в подальшому прив’язуватись. Можна обійтись і без нього, використовуючи режим попереднього перегляду в Google Tag Manager, але задіявши розширення буде простіше і швидше. Єдиним технічним моментом буде підключення Google Tag Manager на сайт, але зазвичай пересічний користувач з цим може справитись. Налаштування цілей можна поділити на такі етапи:
- Встановлення Google Tag Manager та коректна установка Google analytics на сайт
- Вибір цілей які відслідковуватимуться та включення їх в Google analytics
- Налаштування цілей в Google Tag Manager
- Перевірка коректності налаштування цілей
Зазвичай, найбільш поширеними діями, які потрібно відслідкувати це клік на елемент та заповнення форми або купівля товару. Їх і розглянемо
Коректна установка Google analytics на сайт
Якщо на сайті вже підключена аналітика напряму без використання Google Tag Manager – рекомендуємо її перепідключити саме через менеджер тегів. Таким чином попередню всю статистику ви не загубите. Якщо ж аналітики немає то підключайте на сайт менеджер тегів і вже через нього додавайте Google analytics. Детально цей етап не будемо розписувати, адже в інтернеті є вже багато статей на дану тему і зазвичай тут не виникає якихось додаткових спотикань. Якщо все ж таки виникнуть запитання – пишіть нам, допоможемо розібратись.
Вибір цілей які відслідковуватимуться та включення їх в Google analytics
Отже приймаємо варіант що на сайті вже встановлена аналітика через Google Tag Manager. Якщо все зроблено коректно у менеджері тегів повинна бути змінна, яка була створена під час підключення аналітики – ми її назвали «GA», в подальшому ми цю змінну будемо використовувати част. Тепер обираємо дії які хочемо відслідковувати на сайті. Тут для кожного буде індивідуально, ми ж покажемо як відслідкувати клік по номеру телефону та заповнення форми на нашому сайті netif.org.
Налаштування цілей на відслідковування кліків
Створюємо відповідну ціль для відстеження в Google analytics. Переходимо за шляхом «Адміністратор», в стовпці «Представлення даних» обираємо «Цілі» / «Нова ціль». Далі налаштовуємо ціль: обираємо «Спеціальна», називаємо її як зручно ми назвали «Клік на телефон», в типі обираєм «Подія». На третьому кроці нам потрібно буде вказати ідентифікатори за якими будемо передавати дані з Google Tag Manager в аналітику. Для цього достатньо заповнити поля «Категорія» та «Дія», заповнюйте довільними значеннями та запам’ятайте, оскільки в подальшому теж будемо використовувати. І клікаєм на кнопку «Зберегти»

Підключення цілей через Google Tag Manager
Переходимо в менеджер тегів. Для того щоб фіксувати кліки потрібно активувати відповідні змінні. Це можна зробити у вкладці «Змінні»/»Налаштувати» і відмічаємо всі значення в кластері «Кліки» а так як ми плануємо відслідковувати форми одразу відмічаємо всі значення і в кластері «Форми».

Потрібно зауважити що клік по посиланню та кліки по інших елементах – це різні речі в Tag Manager і тут потрібно їх розділяти при відслідковуванні. В нашому випадку ми відслідковуємо клік по номеру телефону – це елемент з посиланням. Отож відкриваємо наш сайт, запускаєм розширення GTM Sonar і там обираємо «Link Click Listener» (оскільки відслідковуємо кліки по посиланню) та тиснемо Switch On

Клікаємо на елемент який хочемо відслідкувати (в нашому випадку телефон) і на іконці GTM Sonar появиться одиничка – це значить що плагін зловив елемент до якого можемо пдв’язатися. Далі натискаємо комбінацію клавіш «Ctrl + Shift + J» і там вставляємо фразу «debugDL». Бачимо event: “gtm.linkClick” і перелік елементів до яких можна підв’язатися, в нашому випадку це тільки elementUrl із значенням «tel:++380956367606» всі інші значення пусті:

В Google tag manager у вкладці «Теги» клікаємо «Створити», називаємо тег зрозумілим іменем, наприклад «Клік по телефону», в конфігурації тегу вибираєм значення «Google Analytics: Universal Analytics», тип відстеження – «подія». В поля «Категорія» та «Дія» вставляємо значення які були вказані при налаштуванні даної цілі в Google Analytics, а в «Налаштування Google Analytics» обираємо куди експортувати ці дані – це змінна яку створили під час підключення аналітики через менеджер тегів (в нашому випадку «GA»):

Далі обираємо дію яка буде активувати наш тег. Для цього потрібно створити новий активатор. Переходимо в блок «Активація» і тиснемо плюсик, щоб створити новий тригер. Називаємо його будь-яким зрозумілим іменем і вибираємо тип активатора, в нашому випадку це «Лише посилання». Обираємо «Окремі кліки посилань» і заповнюємо поля даними які зловило розширення GTM Sonar. Зберігаємо все.

Не забуваємо після всього опублікувати всі зміни. У вкладці «Огляд» клікаєм на «Надіслати» далі «Опублікувати» та «Продовжити».

Перевірка коректності налаштування цілі
Щоб перевірити чи спрацьовує ціль включаємо «Попередній перегляд» в менеджері тегів та відкриваєм наш сайт. Клікаєм на елемент який відслідковуємо. Якщо все виконано правильно то Tag Manager покаже активний тег після кліку:

Також дані передались в аналітику. Перевірити можна в режимі реального часу. Якщо все вірно зроблено то ціль повинна спрацьовувати.
Відслідковування заповнення форм
В більшості поетапність для налаштування цілей для відслідковування заповнення форм така ж як і для кліків. Але відслідковуватимемо елементи до яких можемо прив’язатися вже безпосередньо на самій формі. Отож для початку створюємо ціль в Google Analytics: при створенні нової цілі обираємо «Спеціальна», тип цілі «Подія» та заповнюємо поля «Категорія» та «Дія»:

Відкриваємо сайт. І спочатку заповнюємо коректно всі поля на формі і тільки після того включаємо розширення GTM Sonar. Це потрібно, щоб плагін не підхопив якихось інших подій а чітко реагував саме на успішне надсилання нашої форми. Так як відслідковуємо саме форми, включаємо пункт «Form Submit Listener» і клікаємо Switch On. Надсилаємо на сайті форму, і вже по звичному алгоритму: комбінація клавіш «Ctrl + Shift + J» і там вставляємо чарівну фразу «debugDL».

І тут потрібно бути обачним, адже ми хочемо відслідкувати саме успішне надсилання форми. Потрібно розуміти, що деякі атрибути форми будуть одинакові як і при неуспішних надсиланнях так і при успішних. Тому в нашому випадку ми можемо тільки прив’язатися до атрибуту gtm.element зі значенням form#contact_us_form.wpcf7-form.sent. Часто буває що на сайтах навіть при успішному надсиланні форми унікальних атрибутів немає, тоді можна відслідковувати дію по появі тексту «Дякуємо повідомлення надіслано», випливаючого вікна або відстежувати послідовність дій. Загалом варіантів є кілька. В нашому випадку ми маємо до чого прив’язатися.
Переходимо в GTM і створюємо новий тег. В конфігурації тегу вибираєм значення «Google Analytics: Universal Analytics», тип відстеження – «подія». В поля «Категорія» та «Дія» – значення які були вказані при налаштуванні даної цілі в аналітиці, в «Налаштування Google Analytics» обираємо нашу змінну GA. При створенні активатора вже обираємо «Надсилання форми» і вказуємо елементи які зловив плагін GTM Sonar.

Зберігаємо все і опубліковуємо зміни.
Загалом Google Tag Manager досить корисний інструмент для аналітики. За його допомогою на сайті можна відстежити практично будь-які дії – від скролу екрану до відсотку видимості певного елемента. Крім того через GTM можна встановлювати будь-який інший код чи скрипти і при цьому це не створює лишнього навантаження на сайт.